Jak pobrać mocz od kota?

3 marca 2020
jak-pobrac-mocz-od-kota-1200x744.jpg

Pobranie moczu od kota może sprawić trochę trudności, szczególnie jeśli robi się to po raz pierwszy, dlatego poniżej zamieszczamy 3 najczęściej stosowane metody.

1. Do pustej kuwety

Kuwetę opróżniamy ze żwirku, dokładnie myjemy, wyparzamy, osuszamy i pustą odstawiamy na miejsce. Kiedy kot się wysiusia, przelewamy mocz do specjalnego pojemniczka (można go kupić w lecznicy weterynaryjnej lub aptece) lub nabieramy do strzykawki.

2. „Łapanie moczu”

Większość kotów nie przerywa oddawania moczu, kiedy już je rozpocznie, wiec warto wykorzystać ten fakt, przygotowując na kota zasadzkę. W tym celu należy umyć i wyparzyć płaskie naczynie, które posłuży do „łapania moczu” (może to być np. łyżka stołowa lub mały talerzyk) i zostawić je w okolicy kuwety. Kiedy kot kucnie w kuwecie, by się wysiusiać, zdecydowanym ruchem podstawiamy naczynko pod strumień. Tak zebrany mocz należy zlać do specjalnego pojemniczka lub nabrać do strzykawki.

3. Na specjalny żwirek

W lecznicach weterynaryjnych nabyć można żwirek stworzony specjalnie do pobierania moczu. Są to plastikowe granulki, które nie chłoną żadnych substancji. Wsypujemy je do kuwety, a kiedy kot się załatwi, pobieramy mocz z jej dna dołączoną do zestawu pipetką i przelewamy do specjalnego pojemniczka (również w zestawie).

 

Do badania najlepsza jest próbka pobrana z porannego moczu, a jeśli stosujemy metodę „łapania”, to warto postarać się pobrać ją ze środkowego strumienia. Zebrany mocz należy przechowywać w lodówce i jak najszybciej dostarczyć do lecznicy weterynaryjnej.

Copyright © 2014-2023 by Fiolka - Przychodnia weterynaryjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Stokowski