Objawy choroby u kota – jak poznać, czy kot jest chory

19 czerwca 2020
objawy-choroby-u-kota-1200x744.jpg

Koty to drapieżniki, które, by upolować zdobycz, nie potrzebują pomocy ze strony innych przedstawicieli swojego gatunku. W poszukiwaniu ofiary zapuszczają się samotnie na obszary potencjalnie niebezpieczne, gdzie w każdej chwili mogą zostać zaatakowane przez innego, większego drapieżnika. Ofiarą padają zwykle zwierzęta słabsze, których upolowanie jest najłatwiejsze, toteż, w toku ewolucji, koty nauczyły się doskonale maskować wszelkie objawy choroby, by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Najczęściej, gdy właściciel orientuje się, że z jego pupilem „coś jest nie tak”, choroba trwa już od dłuższego czasu, a zmiany z nią związane mogą być nieodwracalne. W związku z tym bardzo ważne jest, by dokładnie kota obserwować i wychwytywać nawet bardzo subtelne oznaki choroby.

Poniżej przygotowaliśmy listę najczęstszych zmian w zachowaniu kotów, które mogą świadczyć o toczącym się w ich organizmie procesie chorobowym. Pominęliśmy w niej najbardziej typowe objawy, jak gorączka, wymioty, biegunka, kaszel, kichanie itp., a skupiliśmy się na tych mniej oczywistych, które często są przez właścicieli niezauważane lub bagatelizowane.

Zwiększenie/zmniejszenie pobierania wody i pokarmu

Z chorobami często kojarzony jest spadek apetytu, ale nie każdy wie, że jego wzrost również może być ich objawem. Zarówno wzrost jak i spadek apetytu bądź pragnienia może towarzyszyć wielu różnym jednostkom chorobowym – od tych raczej oczywistych, jak stany zapalne przyzębia, po niewydolność nerek, nadczynność kory nadnerczy, cukrzycę czy nowotwory.

Nagły przyrost lub spadek masy ciała

Jeśli zauważyłeś, że w krótkim czasie masa ciała twojego kota znacznie wzrosła lub spadła, to może to być objaw choroby. Spadek masy ciała występuje m.in. przy chorobach zębów i dziąseł, nadczynności przytarczyc, przewlekłej niewydolności nerek, nowotworach oraz zaburzeniach trawienia i przyswajania pokarmu, natomiast jej wzrost może świadczyć np. o nadczynności kory nadnerczy, niedoczynności tarczycy czy ropomaciczu.

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Brzydki zapach z kociego pyszczka może mieć kilka przyczyn, z których najczęstszą jest kamień nazębny i namnażające się pod nim bakterie. Jeśli nie zostanie on w porę usunięty, może dojść do bolesnych infekcji i zapalenia tkanek przyzębia, a nawet ciężkich infekcji ogólnoustrojowych.

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej są choroby metaboliczne. Przy niewydolności nerek w organizmie dochodzi do nagromadzenia się w toksyn, których nerki nie są w stanie wydalić, czemu może towarzyszyć oddech o charakterystycznym zapachu amoniaku. Brzydki zapach z jamy ustnej może też pojawić się przy chorobach wątroby oraz cukrzycy.

Zły stan okrywy włosowej

Brudna, matowa, zmierzwiona sierść oraz wyłysienia mogą być objawem chorób dermatologicznych. Nadmierne drapanie lub wylizywanie się może świadczyć o bólu, świądzie oraz infekcjach bakteryjnych, pasożytniczych i grzybiczych. Mogą występować również na podłożu stresowym lub alergicznym. Zły stan okrywy włosowej może wynikać także z zaniedbania codziennej higieny i pielęgnacji futerka, czego przyczyną może być ból lub choroba.

Zmiany w zachowaniu

Każde odstępstwo od normalnego zachowania u kota może świadczyć o bólu lub dyskomforcie, związanym z toczącym się w jego organizmie procesie chorobowym. Do najczęstszych zmian w zachowaniu należą: osowiałość, niepokój, agresja, unikanie kontaktu oraz nadmierna wokalizacja. Kot, którego wszędzie było pełno, uwielbiający pieszczoty i zabawy, może stać się ospały oraz unikać kontaktu, szukając ustronnych miejsc. Osobniki, które zwykle wolały spędzać czas samotnie, mogą natomiast częściej domagać się pieszczot i wokalizować, by zwrócić na siebie uwagę właściciela.

Załatwianie się poza kuwetą

Przeprowadzka, remont, nowy domownik lub mebel – każda, nawet niewielka zmiana w otoczeniu, może powodować u kota stres, czego objawem będzie oddawanie kału lub moczu poza kuwetą. Zachowania tego nie należy jednak bagatelizować, ponieważ, poza podłożem behawioralnym, mogą je również wywoływać różne choroby, m.in.: infekcje dróg moczowych, niewydolność nerek, cukrzyca czy zapalenie stawów.

Podsumowanie

Powyższe objawy, szczególnie jeśli kilka z nich występuje równocześnie, są wskazówką, że należy udać się z kotem do weterynarza. Szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia w początkowej fazie choroby zaoszczędzą twojemu kotu wiele cierpienia, a tobie stresu i kosztów związanych z długotrwałym leczeniem jej cięższej postaci.

Copyright © 2014-2023 by Fiolka - Przychodnia weterynaryjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Stokowski