Obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie

17 stycznia 2022
kot-gov-pl-1200x504.jpg

Szanowni Państwo,

Wciąż rośnie liczba wykrytych przypadków wścieklizny w Warszawie i na całym Mazowszu. 31 grudnia 2021 r. dla mieszkańców dzielnic oznaczonych jako obszary zagrożone wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie (do tej pory nakaz obowiązywał jedynie psy).

Do tych dzielnic zalicza się też Praga Południe ( w Warszawie również Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską).

Szczegółowa lista obszarów zagrożonych wścieklizną znajduje się na stronie: gov.pl

Na obszarach zagrożonych obowiązuje nakaz wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Opiekunowie kotów i psów, naszych pacjentów, mieszkający na Pradze Południe, muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota/psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Psy muszą być szczepione niezależnie od miejsca zamieszkania.

Za niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia Opiekunowi jego grozi mandat karny.

Copyright © 2014-2023 by Fiolka - Przychodnia weterynaryjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Stokowski