Udar cieplny u psa [infografika]

21 czerwca 2021
udar-cieplny-cover.png

W ostatnich dniach mogliśmy cieszyć się temperaturami rodem z ciepłych krajów. I choć dla wielu z nas są to wymarzone warunki do wypoczynku, to pamiętajmy, że nasze psy dużo gorzej tolerują tego typu pogodę. Gruczoły potowe występują u psów i kotów jedynie na opuszkach łap, w związku z czym ich możliwości regulacji temperatury ciała w upalne dni są mocno ograniczone i bardzo łatwo może u nich dojść do przegrzania organizmu. U psów dodatkowym mechanizmem termoregulacyjnym jest dyszenie, natomiast u kotów jest to zwykle objaw silnej duszności i powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich futrzaków, pamiętajcie, by:

  • Zapewnić zwierzakowi stały dostęp do czystej wody. Na spacer zabrać butelkę z wodą dla siebie oraz pupila.
  • Ograniczyć wychodzenie z domu w ciągu dnia, gdy temperatury są najwyższe. Na dłuższy spacer wybierzcie się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
  • Stosować wyłącznie kagańce fizjologiczne, w których pies może swobodnie otworzyć pyszczek i dyszeć./li>
  • W trakcie spaceru pozwolić psu chodzić po trawniku, unikając asfaltu, betonu czy bruku – latem ich temperatura może osiągać 60°C! Nawet kilka minut spaceru po takiej nawierzchni może doprowadzić do poparzeń opuszek na łapach zwierząt.
  • W domu zapewnić zwierzakowi chłodne miejsce do odpoczynku (np. kafelkowa podłoga lub specjalna mata chłodząca).
  • Włączyć klimatyzację lub zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza (przeciąg, wiatrak).
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierzaka samego w samochodzie (nawet w cieniu i z uchylonymi szybami) lub przypiętego na smyczy w nasłonecznionym miejscu

Poniżej zamieszczamy infografikę ze wskazówkami, jak rozpoznać udar cieplny u zwierzaka, co zrobić w przypadku jego wystąpienia oraz jak go uniknąć. Zachęcamy do jej udostępniania wśród znajomych – wczesne rozpoznanie udaru cieplnego i szybka reakcja mogą uratować psu życie.

(Kliknij na infografikę, aby wyświetlić ją w pełnym rozmiarze)

Udar cieplny u psa - infografika

Copyright © 2014-2023 by Fiolka - Przychodnia weterynaryjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Michał Stokowski